Як навчити дитину читати

 • Редактор Лева
 • 14.07.2020
 • 256

Перші уроки читання, як і мови, дітям дають завжди батьки. Дитина з дошкільного віку цікавиться буквами. Грамотний підхід до навчання дозволить розвинути вміння читати ще до надходження дитини в школу.

Дітям властивий свій темп пізнання світу. Читання лише частина цього процесу. І все ж, думка із цього приводу продовжує різнитися. Частина батьків вважають оптимальним для навчання вік з 4 до 5 років. Інші і зовсім прагнуть розпочати в 2-3 роки. Ще частина тат і мам вважає, що не варто вчити дітей заздалегідь, оскільки і в школі встигнуть навчити.

З якого віку варто почати навчання дитини читанню

Не варто прив'язувати навчання до конкретного періоду життя. Слід просто оцінювати те, наскільки дитина готова до того, щоб почати читати. Для цього виділено ряд критеріїв:

 • малюк вже говорить пов'язано, будує цілі речення;
 • вимовляє і відрізняє звуки мови (співзвучні букви в словах, склади);
 • розрізняє право-ліво і вгору-вниз;
 • промовляє чітко літери;
 • цікавиться книгами.

Абсолютно нормально, якщо дитина виявляє інтерес до букв, але при цьому не відповідає в чомусь позначеним вище положенням. Потрібно просто «підтягнути» слабку область. Більше спілкуватися, виконувати логопедичні вправи, відповідати на всі питання. Головне, постарайтеся не упустити іскру: момент, коли дитина сама хоче навчитися читати. Якщо батьки самі великі книголюби і в будинку є невелика бібліотека, швидше за все, що малюк буде активно проявляти інтерес до книг, якщо читання не замінять сучасні гаджети. Коли обов'язковий ритуал на ніч перед сном читання казки, то велика ймовірність того, що малюк не залишить цю звичку будучи старшим.

Нормальна техніка читання у дошкільнят

Кожні батьки знають про те, що на уроках літератури регулярно перевіряють техніку читання. Це навик швидкого прочитання, чітко промовляючи кожен склад. І, як водиться, бажають, щоб їх малюк був кращим серед однолітків. Найприємніше в тому, що цього можна навчити на своєму прикладі. Підбирайте дитині цікаву літературу для прочитання, відповідну її віку. Це можуть бути книги, дитячі журнали, які можна купувати або брати на час в бібліотеці. Начитана дитина багато в чому розширює свій кругозір, знає відповіді на багато питань, має хороший словниковий запас і вміння зіставляти факти.

Показники норми в техніці читання у дітей визначаються так:

 • Вік 6-7 років - не менше 30 слів за хвилину.
 • 8-9 років - не менше 50 слів за хвилину.
 • 10-12 - більше 70 слів за хвилину.

Це поріг початкової школи. Далі йде по зростаючій: норма передбачена для середньої школи складає не менше 100 слів. В подальшому процесі навчання кількість прочитаних слів підвищується до 120-150.

Тобто, при підрахунку враховується їх кількість. Саме слів, а не букв або складів. Цей навик легко розвивати - потрібно просто більше читати. Але при цьому дорослі повинні усвідомлювати, що кожна дитина індивідуальна, як і її швидкість навчання. Важливим аспектом є, те, що малюк повинен не просто швидко озвучити надрукований текст, але ще і вникати в зміст прочитаного, розуміти, про що йде мова в тексті, мати можливість своїми словами викласти прочитаний матеріал.

Основні принципи навчання читанню

Незважаючи на різний темп навчання, займатися з дитиною слід з того часу, поки вона дошкільник. Зовсім необов'язково відразу ж брати книгу і давати її читати. Потрібно поліпшити уважність, посидючість і когнітивні навички. З раннього віку малюк знайомитися з буквами, бачачи їх зображення на кубиках, дитячій абетці. Кожна буква повинна викликати певні асоціації з яким-небудь предметом, тваринам і т.д. Деякі батьки практикують такий метод запам'ятовування букв, коли певна заголовна буква належить імені когось із родичів (включаючи ім'я самого малюка, тата, мами, бабусь, дідусів, братів і сестер).

Процес читання вголос - фактор успішності. Жодна вправа не забезпечить того ж ефекту, як прочитання дитині книг. На прикладі батьків вона зможе швидко навчитися, оскільки в дошкільному віці краще сприймає інформацію.

Так само це дозволить прищепити інтерес до книг. Сприйняття в корені відрізняється, якщо дитині подають приклад, а не змушують читати. Запам'ятайте, їй повинно бути цікаво самій вникати в процес. Дуже добре, коли текст проілюстровано якісними, зрозумілими для дитячого сприйняття картинками. Всі ми пам'ятаємо радянський буквар, в якому: «Мама мила раму». Сучасним малюкам відкрита маса можливостей для швидкого освоєння не тільки російських букв, а й англійського алфавіту.

Навіщо потрібна артикуляція

Не менш важлива артикуляція. Вивчити пару скоромовок буде досить для гарного ефекту, і не займе багато часу. Так само це прискорить сприйняття інформації і вплине на швидкість прочитання. Маленька дитина повинна знати дитячі віршики, пісеньки, лічилки, скоромовки. Якщо не всі букви вдається правильно вимовляти, то над цим також варто попрацювати батькам. У дуже критичних ситуаціях, можливо буде потрібна допомога логопеда.

Нудне навчання - заняття вельми непродуктивне. Дитину краще залучати до процесу прочитання за допомогою ігор, в яких необхідно читати короткі завдання. Так інформація буде відкладатися швидше, до того ж, це дозволить розвинути мислення.

Спільне навчання призведе до того, що батьки будуть проявляти уважність. Це дозволить виявити слабкі сторони і зробити на них акцент при наступному занятті.

Як бути, якщо дитина проти?

Вчитися досить нудно і важко для малюків дошкільного віку. Вони практично не вміють цілеспрямовано концентрувати увагу. У них все влаштовано набагато простіше: якщо не цікаво, то вони цим не займаються. Так багато дітей не бажають вчитися читати.

У цьому випадку метод батога і пряника, який часто застосовують батьки, буде лише гальмувати процес. Дитина буде чинити опір, і робити все показово. Щоб навчити її читати, потрібно її зацікавити в самому процесі.

Поради по залученню дитини в процес читання:

 • Короткі заняття по кілька разів на день;
 • Пріоритет - інтереси дитини (якщо їй подобаються машини, то книга про них її зацікавить більше, ніж про конячок);
 • Використовуйте практичний матеріал (розмальовки, магніти, кубики з буквами);
 • Обов'язкова спільна робота (разом читайте, смійтеся, розбирайте історію);
 • Змагання втягне дитину;
 • Вивчіть всілякі методики (матеріали можна знайти в інтернеті);
 • Підкорите сучасним технологіям, телефон або планшет не завжди погано. Зараз існує багато навчальних роликів і програм.
Основне правило: не перестарайтеся. Все в порядку, якщо дошкільник піде в школу, уміючи читати лише по складах.

Вчимо дитину читати дома

Батьки побоюються самі навчати своїх дітей. Але цілком реально навчити читати, перебуваючи вдома. І не варто залучати репетиторів, водити малюка на курси.

Однак навіть самі підприємливі батьки допускають основну помилку: читання по буквах. Поширена помилка, що саме вони, а не склади, є одиницею виміру. Але буква - це буква, а склад - це склад. Про це не варто забувати.

Важливо використовувати практичний матеріал: робочі зошити для розвитку навичок, кубики, навіть розмовляючу абетку. Звукове сприйняття має величезну вагу. Діти повинні розуміти, як звучить кожен склад і букви в ньому. Рекомендується навіть постійно міняти інтонацію і гучність, щоб він був пізнаваний в будь-який «іпостасі».

Кубики зі складами і літерами дуже значимий тренажер і також важливі як і всілякі набори для дитячої творчості. Вони навчають читанню, розвивають мислення. Складайте слова в процесі гри і, в подальшому, дитина буде просто повторювати те, що вже запам'ятала.

На останньому етапі домашнього навчання читанню рекомендується використовувати таблицю складів і інші допоміжні аксесуари. Відмінний варіант, який дозволить вивчити всі варіації складених разом букв. Але це спосіб більше підходить для тренувань на закріплення матеріалу.

Дуже важливо нічого не робити проти волі дитини. В іншому випадку читання у неї завжди буде асоціюватися з поганими емоціями. Відповідно, їй буде нецікаво і навіть неприємно читати. Слід просто знайти індивідуальний підхід, грамотно підійти до навчання. Наберіться терпіння в настільки тривалому і непростому процесі навчання. Нехай ваш ентузіазм не згасає після перших невдалих спроб, а частка креативності, безсумнівно, приведе до успіху в такому важливому починанні.

Схожі статті