Привчаємо дитину до гігієни з малих років

  • Редактор Лева
  • 14.07.2020
  • 372

Щоб привчити маленьку дитину до дотримання особистої гігієни, дотримання чистоти, батьки вдаються до різних хитрощів і вигадок. Але не слід забувати, що малюки копіюють поведінку тата і мами, і якщо ті самі подають хороший приклад, то і діти будуть робити так само. У доступній для малюка формі слід пояснити, навіщо необхідно мити руки перед їжею і після прогулянки, навіть якщо вони на перший погляд чисті. Розповісти про важливість дотримання ранкового і вечірнього ритуалу умивання і чищення зубів. Почитати на дозвіллі вірші Корнія Чуковського «Мойдодир» і «Федорине горе». Наскільки чітко дітлахи засвоять правила гігієни в дитинстві, настільки акуратними і охайними вони будуть в майбутньому. Охайна людина залишається набагато впевненіше в собі, вона має прекрасний зовнішній вигляд, здоров'я, і легше адаптується в соціумі, легко знаходячи спільну мову з оточуючими.

Чи важливо дотримання правил особистої гігієни?

Щоб закріпити теорію, слід обов'язково закріпити отримані знання на практиці. Запропонуйте малюкові спільно чистити зуби, піднесіть важливі правила в формі цікавої гри, квесту. При поясненні використовуйте зрозумілі малюкові ключові фрази, наприклад:

  • чистота запорука здоровя;
  • вимиті ручки не дадуть потрапити мікробам в організм;
  • з чистьохою всі хочуть дружити і спілкуватися.

Поступово давайте можливість дитині самостійно доглядати за собою, своїми зубами. Починайте з ранкового вмивання. Потрібно скласти список, де будуть відзначені всі вимоги дотримання особистої гігієни всіма членами вашої родини. Повісите складений список в дитячій кімнаті, як ненав'язливе нагадування для дитини.

Пункти переліку обов'язкових процедур:

1. Двічі чистимо зуби: вранці і ввечері.

Зробіть так, щоб звичка чистити зуби не була нудною рутиною, а веселою пригодою. Купіть симпатичну дитячу зубну щітку і смачну, ароматну пасту. Батьки обов'язково подають приклад і вчять свого сина чи дочку, як це робити правильно. Вже з 2-3 річного віку малюк може самостійно чистити зубки, повторюючи перед дзеркалом всі рухи разом з татом чи мамою. Починати регулярний ритуал слід з миття рук і ополіскування водою рота. Потім миють щітку і наносять невелику кількість пасти. Поетапно рухають щіткою в різних напрямках (придумайте разом з дитиною символічні назви для кожного руху, щоб легше запам'ятати). Завершуйте процес обполіскуванням, для цього побулькайте водою в роті кілька разів. Щітку обов'язково миють в кінці і ставлять на місце, а руки і обличчя витирають рушником.

2. Миємо ручки перед їжею

Одне з важливих правил особистої гігієни, має бути зрозуміло дитині. Розкажіть дитині про злих і підступних мікробів, які намагаються потрапити в животик, а малюк від цього може захворіти. Особливо важливо мити брудні руки після походу в туалет, перед прийняттям їжі, після гри з тваринами, ну і коли вони просто чимось забруднені.

3. Щодня миємося в душі або приймаємо ванну

Не всі малюки люблять плескатися у ванні, тому важливо прищепити дитині правила особистої гігієни. Якщо дитині буде цікаво і весело купатися, то ніяких проблем не буде. Ароматна пінка з сотнею мильних бульбашок, улюблений гель для душу зроблять процедуру не тільки корисною, а й приємною. Дитячий шампунь не буде пекти очі, якщо випадково туди потрапить. Гумові, водоплавні іграшки порадують дитину, роблячи купання цікавим і веселим заняттям.

4. Використовуємо носові хустки і одноразові серветки

Щоб дітлахи не витирати свої сопливі носики, брудні пальці в рукава одягу, навчіть їх користуватися чистими хустинками або серветками, постійно поповнюючи їх запас в кишеньках одягу, шкільному портфелі або рюкзаку. Навіть чхати і кашляти краще в хустку, щоб не поширювати бактерії на оточуючих.

5. Підстригати нігті із завидною регулярністю

Пояснити малюкові для чого потрібно постійно підстригати нігті на руках і ногах не складно. Доросла людина не гризе нігті, а маленькі діти цим часто грішать. Поясніть, що під довгими нігтями скупчується багато пилу і бруду, а в них величезна кількість бактерій. Якщо собачкам і кішкам нігтики потрібні для різних цілей, то людина цілком справляється з усіма завданнями і з коротким манікюром. Щоб відволекти примхливого карапуза під час неприємної для нього процедури, включите йому улюблені мультики, або відволікайте увагу будь-яким іншим способом.

6. Розчісуємо волосся

Якщо у хлопчиків проблема з розчісуванням волосся не стоїть так гостро, то маленьким принцесам ніяк не обійтися без цієї обов'язкової процедури, яку потрібно виконувати, як мінімум кілька разів в день. Спочатку мами будуть розчісувати, робити хвостики, плести косички, але з часом малятка будуть самостійно брати щітку для волосся, і доглядати за гладким довгим волоссям або кучерями.

7. Щоденна зміна нижньої білизни

Привчити дошкільника до зміни нижньої білизни не менш важливо, ніж дотримання інших гігієнічних правил. Ця звичка легко виробляється, якщо розповісти дитині, про те, як приємно бути завжди в чистому, приємно і свіжо пахнути. Малюк повинен зрозуміти різницю між запахом випраної білизни і ароматом вже ношеної. Купуйте білизну разом з дитиною, і тоді вона із задоволенням буде надягати чисті трусики, маєчки, футболки, а брудні речі, після прийняття душу відправляти в білизняний кошик.

Якщо малюкові складно діставати до крана у ванній під час регулярної процедури вмивання і чищення зубів, то поставте маленький зручний стільчик або невелику сходинку, щоб дитині було зручно діставати струмки чистої води. Потрібно не тільки дбати про чистоту тіла, одягу, а й стежити, щоб іграшки були чистими. Якщо буде потрібно, то для іграшок також влаштовують банний день, а м'яких, пухнастих звірят стирають в машинці автоматі і просушують. Дитячі конструктори і аксесуари протирають вологою серветкою. Важливо дитині засвоїти, правила інтимної гігієни. Батькам слід поговорити на цю тему з сином або донькою. У Школі доктора Комаровського є спеціальні випуски для батьків.

Для закріплення отриманих знань, повправлятися в спільному проведенні ранкового і вечірнього ритуалу, щоб процес став регулярним заняттям. Дорослі батьки - залишаються авторитетом і об'єктом для наслідування. Будьте охайні і показуйте хороший приклад своїм спадкоємцям, як краще дотримуватися правил особистої гігієни.

Схожі статті