Як вивчити мову за допомогою іграшок

 • Редактор Лева
 • 05.06.2020
 • 448

Діти - природжені лінгвісти. У віці до 3-х років практично всі малюки починають говорити на рідній мові. Коли краще вчити дитину мовам і як в цьому можуть допомогти іграшки? Давайте розбиратися.

Слухати і запам'ятовувати

У дитини до 2-х років немає вдома дошки і парти. Всі слова і речення вона сприймає виключно на слух. Малюк уважно слухає, що говорять інші члени сім'ї. Поступово в його голові формується мовна картина світу.

До двох років малюк в змозі повторювати знайомі йому слова і фрази. Спочатку з помилками! Але поступово помилок стає менше. До п'яти років процес освоєння рідної мови можна вважати закінченим.

Як вчити відразу дві мови

Що відбувається, якщо тато каже з малюком на українській, а мама, наприклад, російською? Правильно, дитина буде знати 2 мови. Їх освоєння відбудеться автоматично. Малюк навіть не встигне задуматися над тим, складно це чи ні.

Що ж робити батькам, дитина яких зростає в однорідному мовному середовищі? Є кілька способів занурити дитину в чужу мову:

 • мультики, фільми без перекладу («Губка Боб», Щенячий патруль», «Бакугани»);
 • пісні,
 • дитячі телепередачі,
 • читання книг на іншій мові.

Чим більше дитина буде слухати чужу мову, тим простіше відбувається її освоєння. Якщо сім'я переїжджає в іншу країну, дитина першою заговорить чужою мовою. Адже мова необхідна їй, щоб спілкуватися з однолітками, розуміти пояснення вчителя в школі.

Вивчення мови за допомогою іграшок

У ранньому віці малюк спілкується в основному з іграшками, а також з татом і мамою. Для навчання мови можна використовувати:

 • ігрову абетку (магнітну, дерев'яну, пазли);
 • кубики з буквами;
 • лінгвістичні та творчі набори;
 • інтерактивні іграшки;
 • настільні ігри.

Важливо забезпечити малюка іграшками для розвитку дрібної моторики. Всілякі тактильні відчуття грають важливу роль у формуванні мовних навичок. Дитина, яка активно грає магнітним неокубом, пальчиковим лабіринтом, шнурівкою, заговорить раніше!

Картки Домана, їх роль у формуванні словникового запасу та розвитку мови

Є гарний посібник з навчання мови - картинки Домана. За ним можна вчитися іноземної (або рідної) мови з 6 місяців. Картка представляє собою фотокартинку з підписом. Під картинкою є назва зображеного предмета. Дорослий показує дитині предмет і вимовляє написане слово.

Хочете вчити малюка відразу на двох мовах? Це можна зробити за допомогою двомовних карток Домана. На них назви предметів написані відразу на двох мовах. Також є набори тільки з англійськими (французькими, німецькими, українськими) словами.

Інтерактивні іграшки для вивчення мов

Ще один спосіб організувати спілкування - купити дитині інтерактивну іграшку. Вона викликає у дітей інтерес, оскільки співає і розмовляє. Навчальні посібники для дошкільнят роблять у вигляді ляльок або м'яких іграшок. Вони співають всілякі пісеньки, називають цифри, вимовляють поширені фрази. А потім спонукають дитину їх повторювати.

Важливо! Добре, якщо інтерактивна лялька, азбука або робот-трансформер «вміють» говорити на двох мовах (рідною та іноземною). Тоді навчання проходить ефективніше.

Абетка

Самою затребуваною іграшкою в домашньому вихованні залишається азбука. Букви алфавіту можуть бути вирізані з дерева і служити будівельним матеріалом в конструкторі. Іноді їх роблять у вигляді пазлів або магнітних фігурок, які кріпляться на спеціальному мольберті. Популярні кубики з літерами на гранях. Головне в класичних іграшках те, що дитина може взяти букви в руки і обмацати їх. Так вона краще запам'ятовує форму кожної букви і потім зможе відтворити її на письмі.

Другий плюс збірного алфавіту в тому, що він дозволяє створювати слова з окремих букв, розбирати їх і збирати знову. Таким чином малюк розуміє: з одного набору можна створити нескінченно багато мовних конструкцій.

Важливо! Азбука у вигляді пазлів і магнітних фігурок підготує малюка до письма. Коли він піде в школу, йому буде простіше вчити букви і їх поєднання, а також фіксувати їх на письмі.

Іграшки з алфавітом дуже корисні для розвитку моторики і координації, формування сенсорних навичок. Але вони не вміють розмовляти з дитиною. Написані на мольберті слова залишаються лише візуальним образом, якщо хтось з дорослих не прочитає їх.

Логічні та настільні ігри

Відмінний спосіб вивчення мови, не напружуючись, - настільні творчі ігри. Шаради, кросворди, вікторини, «Монополія», «Ерудит» - викликають інтерес дитини, активно розвивають словниковий запас. Хоча ігри називаються настільними, грати в них можна де завгодно. Особливо зручно робити це в дорозі. Багато іграшок з собою не візьмеш. А папір і ручка завжди під рукою.

Візьміть на замітку! Діти не виносять нудьги. Вони будуть раді будь-якому творчому завданню. Якщо гра буде веселою, діти із задоволенням запам'ятають нові літери та слова без напруги. Можна подарувати малюкові 3D ручку. Це цікавіше, ніж малювати олівцем або крейдою!

Підведемо підсумки

Немає універсальних іграшок, здатних навчити дитину мови «з нуля». Вона вчиться мовам в процесі живого спілкування. Не обов'язково з батьками. Малюк може спілкуватися з запрограмованою лялькою або інтерактивною азбукою, дивитися мультфільми, слухати аудіо-казки, записані професійним диктором.

Спочатку дитина активно слухає, розвиває словниковий запас і лише потім починає говорити. У цей період важливо забезпечити її іграми і аксесуарами для розвитку сенсорних навичок (об'ємними пазлами, бізібордами, шнурівками, кубиками, конструкторами).

Схожі статті