Які ігри зроблять малюка розумним і щасливим

 • Редактор Лева
 • 05.06.2020
 • 658

Ми купуємо дитині багато іграшок. Чи замислюємося ми про те, яку роль виконує гра в процесі розвитку і виховання малюка? Які ігри краще підготують його в сучасному житті - рухливі, рольові, інтелектуальні?

З раннього віку діти грають. Для них це «робота», якою вони зайняті добровільно і дуже охоче! Діти не грають тільки в тому випадку, якщо вони хворі, сплять або сильно втомилися.

Ігрові ситуації потрібні дитині, щоб зрозуміти те життя, яке він бачить навколо себе, і інтегруватися в нього. Завдяки іграм, малюк:

 • вчиться спілкуватися;
 • удосконалює вміння і навички;
 • намагається пізнати межі своєї особистості;
 • вивчає геометричні форми і фізичні властивості речей.

Безглуздо навчати малюка по черзі всім літерам алфавіту. Але якщо організувати захоплюючу гру з набором для творчості, малюк запам'ятає букви в процесі гри. Не напружуючись і нічого не вивчаючи!

Гра і функція пізнання

Дитина народжується з «нульовим» рівнем знань. Їй потрібно все потримати в руках, спробувати на зуб. Новонароджений нічого не знає про фізичні властивості предметів і матеріалів. Йому належить навчитися цьому в перші роки життя.

Сучасні психологи вважають, що розвиток дитини починається ще в утробі матері. З перших днів життя вона готова сприймати і засвоювати інформацію. Можна пустити процес розвитку на самоплив. Або давати напрямок зусиллям малюка. В останньому випадку він буде розвиватися швидше. Почне рано говорити, проявляти інтерес до різних областей знань. Надалі у нього буде більше шансів вирости успішною і щасливою людиною.

Розвиток мислення і наочно-образної уяви

Мислення - багатогранне поняття. Це пам'ять, логіка, мова, уява, фантазія. Для кожного різновиду мислення є свої групи ігор. Для розвитку пам'яті підходящі настільні ігри (лото, лабіринти, пазли, бакугани). Логіку розвивають конструктори, головоломки, ігрові набори Монтессорі (наприклад, червоні штанги, геометричний комод).

Протягом життя дитині доведеться вирішувати безліч нестандартних завдань, придумувати нові алгоритми вирішення проблеми. Для цього їй знадобиться вміння мислити образами (моделювати реальність в своїй уяві). Для розвитку фантазії та образного мислення підходять мольберти з магнітними фігурками, ігрові набори для юного повара (перукаря, механіка, архітектора), 3D ручки.

Вплив рольових і колективних ігор

У будь-якому віці малюк активно наслідує дорослим. Йому цікаво, чим вони займаються, як спілкуються між собою. Приміряючи на себе різні образи, він розвиває вміння зав'язувати і підтримувати соціальні контакти.

Як правило, діти грають в тих людей, з якими вони близько стикаються в житті: в доктора, продавця в магазині, водія автобуса. Вони програють ті ситуації, з якими доводиться мати справу найчастіше: транспорт, покупки, лікування. За допомогою таких ігор вони навчаються поводитися в тій чи іншій ситуації. А також позбавляються від страху перед незнайомими людьми.

Рольові ігри:

 • готують до майбутньої ролі батьків,
 • допомагають вибрати професію,
 • формують вміння вирішувати конфліктні ситуації,
 • сприяють навичкам соціальної поведінки.

Колективні заняття та ігри сприяють активному формуванню словникового запасу. Адже дитині доводиться обговорювати з іншими дітьми правила, висувати заперечення, пояснювати свою позицію. Лаючи м'яку іграшку за «запізнення» і неакуратність, вона вчиться висловлювати словами думки і емоції.

Активні ігри

Щоб бути спритним і підтримувати м'язи в тонусі, дитині необхідно рухатися. Ще лежачи в колясці, вона намагається дотягнутися до підвісних іграшок. Водить очима за брязкальцем. При цьому розвиваються різні групи м'язів.

З 9 місяців малюк активно повзає. Іноді він кидає іграшку на підлогу, ламає пірамідку. Не варто сердитися! Ці рухи також приносять користь, зміцнюючи м'язи кисті і плечового суглоба.

Дитині потрібні різноманітні рухливі ігри: з м'ячем, обручем, скакалкою. Під час гри вона розвиває координацію і моторику, вчиться визначати на око відстань. І розумно витрачає свою енергію!

Візьміть на замітку! На жаль, у дітей в міських квартирах мало руху. По можливості, батьки роблять в житловому приміщенні гімнастичну стінку, м'який дитячий куточок. Можна настелити на підлогу мати, щоб дитина могла падати, перекидатися. Купити м'який килимок, м'ячі, безкаркасні меблі.

Розвиток мови і комунікативних навичок

Спочатку малюк схожий на робота-трансформера Бамблі, позбавленого можливості говорити. Щоб заговорити, йому потрібно активно слухати. Чим більше розмовляти з дитиною на різні теми, тим більше у неї словниковий запас. Поки пасивний! Але настане момент, коли дитина почне розмовляти. І тоді пустить в хід накопичений запас слів і виразів.

Для розвитку мови найбільш корисні рольові ігри. З їх допомогою дитина висловлює своє ставлення до ситуації, віддає іграшкам команди, щось пояснює. Також корисні заняття, розвиваючі моторику. Відомо, що мова і дрібна моторика тісно пов'язані. Тому в дитячій кімнаті рекомендуються бізікуби, магнітні конструктори, пальчикові лабіринти, об'ємні пазли, шнурівки, неокуби.

Комп'ютерні ігри і їх вплив на розвиток дитини

Комп'ютерні ігри можуть виявитися корисними для розвитку пам'яті, спостережливості, формування нестандартного мислення. Однак їх потрібно строго відбирати і дозувати. Не можна робити комп'ютер єдиним джерелом інформації про навколишній світ. Необхідно чергувати онлайн заняття з книгами і настільними іграми.

Важливо! Психологи цілком обгрунтовано рекомендують допускати дитину до гаджетів не раніше 7 років, коли основні навички вже сформовані. Комп'ютер в будь-якому випадку повинен грати допоміжну роль в навчанні, служити для закріплення (перевірки) вже набутих знань.

У дитини багато енергії. Добре, якщо вона витратить її на ігри, які принесуть їй користь. Завдання батьків: зробити дозвілля з малюком різноманітним, таким, що запам'ятовується, цікавим. Говоріть з дитиною якомога більше, давайте їй свободу у виборі заняття. Малюк виросте допитливим, кмітливим і активним!

Схожі статті