Чому діти і підлітки вважають за краще віртуальний світ?

 • Редактор Лева
 • 05.06.2020
 • 577

Цифрові пристрої всюди, їх частка в нашому житті буде тільки рости. Захистити дітей від девайсів повністю не вийде. Але в наших силах навчити їх розумно користуватися ними.

Цифровизация світу почалася лише 10-15 років тому. Для психологів і батьків це новий досвід. На сьогодні немає універсальних рекомендацій, скільки саме часу проводити з гаджетами. З якого віку можна давати їх дітям. Ясно тільки те, що час з цифровими пристроями потрібно обмежувати. Перегляд мультиків і онлайн гри не повинні завдавати шкоди розвитку інтелектуальної та емоційної сфери дитини.

Загальноприйнята думка психологів: до 7 років електронні девайси і комп'ютер дітям не потрібні зовсім. Їх замінюють рухливі та інтелектуальні ігри, творчі завдання, м'які іграшки. Залежність дітей від девайсів - вибір батьків. Якщо вони не готові кожен день грати і займатися з малюком, гаждет стане дитині найкращим другом і партнером по іграх.

Гаджети в житті дитини: як витягувати з них користь і мінімізувати їх шкоду

 1. Дітям постійно потрібні нові враження. В силу вікових особливостей вони не можуть грати з одним набором для творчості більше 5-10 хвилин. Гаджет передбачає постійну зміну контенту. Значить, зі смартфоном в руках не буває нудно.
 2. Діти маленькі і беззахисні. Віртуальний світ здається їм безпечним. Тут усе «понарошку». Значить, нічого поганого з тобою не станеться.
 3. У мережі малюк може дозволити собі бути самим собою. Або бути собою уявним. На дитячому майданчику він боязкий, сором'язливий. А в віртуальному світі сміливий і відважний, як робот-трансформер з улюбленого серіалу.
 4. На сайтах легко встановлювати соціальні контакти. Тут же в чаті можна знайти партнера по іграх і обговорити нові аксесуари для віртуальних битв. Легко поділитися потаємними думками. Адже немає ніякої гарантії зустрітися з анонімним співрозмовником насправді.
 5. Віртуальний світ створює ілюзію безмежної свободи. За допомогою Google карт можна переміститися в будь-яку країну, знайти співрозмовника в чаті на будь-яку тему. Можна списати в Інтернеті домашнє завдання і не напружуватися самому.

Як віртуальна реальність впливає на дитячу психіку

Негативний вплив цифрових пристроїв на підростаюче покоління проявляється на фізичному і психічному рівні. Якщо дитина багато часу проводить з девайсом, у неї погіршується зір. За 2 роки активного користування смартфоном воно може впасти на 50%.

Негативний вплив на психіку підлітка зводиться до наступного:

 • відбувається уповільнення слухо- і зорово-моторних реакцій;
 • росте показник стомлюваності;
 • знижується працездатність;
 • погіршується пам'ять;
 • формується «кліпове» мислення, коли світ сприймається як ланцюжок випадкових, не пов'язаних між собою фактів.

Дослідження вчених спростовують думку батьків про те, що завдяки комп'ютерним іграм дитина швидше рухається і розуміє. Навпаки, гаджети формують почуття втоми швидше, ніж заняття спортом і фізична праця. Психологи і педагоги говорять про проблеми з пам'яттю. Навіщо запам'ятовувати великий обсяг інформації, якщо вона завжди доступна в Інтернеті? Також актуалізувалася проблема кліпового мислення. Так називають нездатність глибоко розбиратися в темі, засвоюючи лише поверхневу інформацію.

Небезпека віртуальної реальності і в тому, що вона завдає шкоди і соціальним відносинам. Підліток звикає до того що можна легко перервати спілкування і не мати ніяких зобов'язань по відношенню до іншої людини. Так закріплюється егоїстична поведінка. Виникає спокуса заводити лише поверхневі відносини, які ні до чого не зобов'язують, замість справжньої дружби і любові.

Комп'ютерні ігри в житті підлітка

Раніше незнайомі діти при зустрічі запитували один одного: «Як тебе звуть?». Тепер можуть запитати: «Ти якою грою захоплюєшся - Minecraft, Plants vs zombies, Bakugan?» Ігри в підлітковому світі стали певним маркером. Так дитині простіше знайти собі однодумців.

Повністю захистити своє чадо від комп'ютера, заблокувати акаунти в соцмережах - не варіант. 95% дітей грають в онлайн ігри і спілкуються в Інтернеті навіть з однокласниками. Якщо підліток не дружить з технікою, не має аккаунта в Facebook або Viber, він стає ізгоєм, йому важче встановлювати соціальні зв'язки з однолітками. Але будь-яке збільшення можна перетворити в плюс, якщо поставити жорсткі рамки.

Зверніть увагу! Сучасні планшети і телефони дозволяють батькам налаштувати батьківський контроль, заблокувати небажані сайти. На будь-якому цифровому пристрої можна створити окремий обліковий запис і накласти на нього обмеження за часом і контентом.

Інтернет не повинен стати альтернативою реальному життю

У дитини формується залежність від мережі, якщо їй некомфортно в реальному світі. До цього може призвести:

 • невпевненість в собі (в мережі приховати свої недоліки простіше, ніж при особистому спілкуванні);
 • відсутність друзів і хобі в реальному світі;
 • брак любові і розуміння в сім'ї.

Тяга до гаджетів особливо актуальна в підлітковому віці, коли починається криза становлення особистості. Дорослішання передбачає усвідомлення протиріч між своїми бажаннями і можливостями. Саме в цей період підлітку легше піти в віртуальну реальність, де все передбачувано і контрольовано, ніж відстоювати право бути самим собою в цьому світі.

Небезпеки Інтернету - реальні і уявні

Захоплення комп'ютерними іграми - не найстрашніше, що може статися з дитиною в Інтернеті. Діти довірливі. Їм важко припустити, що за анонімним співрозмовником ховається шахрай, вивідуючий особисту інформацію. А жорстока сцена у фільмі може викликати невроз. Та й саме спілкування в мережі краде багато часу. Дитині здається так важливо поставити лайк, відповісти на повідомлення. Уроки залишаються невивченими.

Важливо розуміти, що пряма заборона на Інтернет не вирішить проблему. Батькам необхідно запропонувати альтернативу. Це може бути:

 • цікава гра поза віртуального простору (3D ручка, «Мафія», «Монополія», магнітний конструктор неокуб);
 • подорож;
 • мовні курси,
 • школа бізнесу.
Важливо! Кращий спосіб захистити дитину від згубного впливу Інтернету - проводити з нею більше часу офлайн. Якщо маленький член сім'ї цікавий своїм батькам, однокласникам, друзям, віртуальна реальність буде для нього лише доповненням до справжнього життя.
Схожі статті