Роль ляльки в розвитку дитини - що говорить психологія

 • Редактор Лева
 • 05.05.2020
 • 718

Лялька - особливе поняття. Люди мають на увазі під цим словом різні ігрові моделі. Це може бути красуня Барбі або м'яка фігурка у вигляді пупса. Витончена порцелянова статуетка або дерев'яна матрьошка. У будь-якому випадку це фігурка людини. З нею можна в ігровій формі будувати спілкування і соціальні відносини.

Лялька - маленький друг

За рідкісним винятком, новонароджений виявляється єдиною маленькою істотою в сім'ї, що складається з дорослих людей. Йому потрібні іграшки, які уособлюють його самого - маленького і беззахисного. Цю роль беруть на себе м'які іграшки та ляльки.

Малюк сприймає лялькову фігурку як друга і рівну собі істоту. Грати з реальними дітьми він поки не вміє. Тому «Маша» або «Олеся» стають першими партнерами для створення ігрових ситуацій.

Важливо! Мама буває зайнята. А лялечка завжди на місці. Поруч з улюбленою іграшкою малюк почуває себе в безпеці. У нього є «друг» для спілкування і комфортного настрою.

Образ людини

Друга роль ляльки - пізнавальна. Дитина дізнається по іграшковій фігурці, як влаштовано тіло людини. З цієї точки зору віддають перевагу класичній лялечці з рухомими руками і ногами. Її можна роздягати й одягати, сповивати, возити в колясці, садити за стіл і «годувати» під час сніданку.

Коли дитина дорослішає, лялькова фігурка стає головним партнером в рольових іграх. Вона може бути повноправним «партнером» або виступати як доповнення в іграх дітей один з одним. Ляльки виконують ролі друзів, глядачів, старанних учениць. Вони стають невід'ємним атрибутом дитячого ігрового простору на ряду з конструктором неокубом, роботами тоботами і героями Гуджітсу.

Граючи з лялькою, малюки втілюють свої фантазії, але при цьому наслідують поведінку дорослих. Повторюють почуті фрази, навчаються основам соціальних взаємин. Таким чином, дитина «відпрацьовує» різні моделі поведінки:

 • прийом гостей;
 • поведінка за столом;
 • поверхневі і близькі соціальні контакти;
 • сварка;
 • хвороба і т.д.

Часто дитина переносить на ляльку частину своєї особистості. Наприклад, лає ляльку за те, що вона «розбила» мамину чашку або «насмітила» в кімнаті. Таким чином малюк «передає» частину відповідальності іграшковому персонажу, звільняє психіку від почуття провини. Так йому простіше чекати від батьків покарання.

Увага! Лялька - може стати важливим індикатором відносин дитини і сім'ї. Якщо малюк грубий і жорстокий з ляльковим персонажем, значить, його психіка потребує розвантаження або коригувальних заходів.

Якою має бути лялькова фігурка

Присутність ляльки в іграх і фантазії - важлива умова розвитку гармонійної і відповідальної особистості. Важливо, щоб вона нагадувала живу людину. Наприклад, матрьошка - прекрасна логічна іграшка. Але навряд чи зможе стати повноцінною заміною живій людині. Трансформери монкарт, дзиги Інфініті Надо - також свого роду ляльки - в них також присутня особистість ігрового персонажа.

Для малюків у віці до 2-х років краще купувати м'яких ляльок. Це може бути:

 • пупс, який вміє пищати;
 • іграшка у вигляді маленької дівчинки або хлопчика;
 • в'язана фігурка або лялечка, зшита з приємних тканин.

Після 3-х років настає час класичних лялечок з вінілу і пластику. Це теплий матеріал, приємний на дотик. При цьому він досить міцний, радує своєю якістю. При необережному поводженні можна «вивихнути» фігурці руку, але пошкодити сам матеріал неможливо.

Важливо! Ляльки з пластика не тільки красиві, але і практичні. Можна без праці відмити красуню від піску або акварельних фарб. Її легко одягати і роздягати; можна посадити на дитячий стільчик. Це значно розширює простір для ігрових ситуацій.

Як вибрати ляльку для дитини

Самий «піковий» вік, коли діти цікавляться ляльками: 3-6 років. Для цього віку ідеальною покупкою буде лялька з вінілу або пластику, схожа на маленьку дівчинку або хлопчика. Оптимальний розмір - до 20 см.

Після 6-ти років настає час колекційних ляльок. Спектр пропозицій на ринку - просто величезний. Це серії:

 • Братц;
 • Fashion Royalty Dolls;
 • L.O.L;
 • Барбі;
 • порцелянові фігурки для прикраси інтер'єру.

Є по-справжньому рідкісні ляльки, яких випускають лімітованими тиражами. Але гнатися за ними не стоїть. Як правило, дівчатка воліють грати з тими фігурками, які вони бачать в рекламі і в руках у подружок.

Ляльки Барбі

Останні роки в сторону Барбі звучить чимало критики. Але як і раніше дітвора ставиться до них з обожнюванням - особливо дівчатка. Не варто ігнорувати Барбі тільки тому, що вони «гламурні блондинки». По-перше, вони давно не блондинки. І форма тіла у Барбі змінилася. Тепер в лінійці можна зустріти товстушок, панночок в хіджабі, темношкірих дівчат.

Правда, в Україні нові моделі поки не знаходять попиту. Тут як і раніше затребувані класичні Барбі з тонкою талією і світлим волоссям. Варто мати на увазі, що фірмові ляльки - відрізняються високою якістю. Дитині зручно і приємно з ними грати.

Ляльки для хлопчиків - наскільки це актуально

В українській культурі не прийнято дарувати хлопчикам класичних ляльок (у вигляді дівчаток). Але це не означає, що хлопчаки не грають з ляльковими фігурками. Просто у них роль ляльок виконують інші персонажі:

 • чоловічки з Лего;
 • фігурки з наборів «Юний будівельник», «Пожежний», «Поліцейський»;
 • іграшки бакугани;
 • тематичні іграшки з серіалів і мультфільмів (Бравл Старс, Рослини проти Зомбі);
 • ігрові бейблейди;
 • роботи-трансформери.

Психологія хлопчаків така, що вони люблять всяких «уродців». Вони шалено зрадіють чудикам з «Рослин проти Зомбі» і дивним персонажам онлайн ігри «Бравл Старс». Такий вибір обумовлений особливостями емоційної поведінки і фантазії. Хлопчики виховують в собі сміливість і рішучість. Їм не цікавий пупс, про якого треба піклуватися. Їм потрібен соратник або противник, з яким можна вступити в бій, відправитися в подорож, затіяти масштабний проект.

Порада! Для хлопчика хороший вибір - роботи, гумові монстри, фігурки лицарів. Звичайно, це не ляльки в класичному розумінні. Але їх гідна альтернатива.

Підведемо підсумки

Лялька в тому чи іншому вигляді необхідна дитині. З нею вона вивчає людське тіло, розвиває необхідні для життя навички, поповнює словниковий запас. Вона навчається:

 • піклуватися про іншу істоту;
 • зав'язувати соціальні контакти;
 • керувати настроєм;
 • бути небайдужими, емоційними.

При цьому ляльками грають дівчатка і хлопчики. Причому юні леді віддають перевагу класичним моделям (лялечок-дівчаток в модних нарядах), а хлопчики - колекційним фігуркам з мультфільмів і тематичних наборів.

Схожі статті