Як навчити дитину плавати - докладна інструкція

 • Редактор Лева
 • 07.10.2020
 • 381

Насправді, навчити дитину плавати - не надто складне завдання, незалежно від віку. Головне використовувати інструкції, і бути готовим допомогти малюкові. Про це ми і розповімо в матеріалі нижче.

Уроки плавання для дітей до 3-х років?

Водні процедури несуть виключно користь, і привчати малюка до них рекомендується практично з дитинства. Правда, вони не мають на увазі пересування без допомоги дорослих, через що абсолютно не відносяться до плавання.

Крім того, дані уроки сприяють закріпленню помилкових рухів в пам'яті. В результаті коли дитина почне вчитися правильно плавати, їй доведеться кардинально перелаштовуватися, і міняти власні звички.

Для того, щоб маленький плавець здобув певний базис, необхідно поетапно привчати його до води, і віддати вибір на користь ігрової форми, щоб вся інформація максимально засвоювалася їм, і навчання приносило виключно задоволення.

Підготовчий етап

Основне завдання батьків - допомогти малюкові в подоланні страхів перед водною стихією. Рекомендується почати з занурень обличчя в воду, щоб чадо пускало бульбашки за допомогою носа і рота. Це допоможе сформувати вміння вірного дихання. Для цієї мети потрібно:
 • робити вправу в неглибокому басейні;
 • бризкати один на одного граючись, що допоможе звикнути до знаходження воді;
 • пускати бульбашки разом з дитиною ротом або за допомогою носа;
 • просити малюка сідати з головою в воду, а після відразу ж здійснювати виринання.

  Навчання плаванню для дітей від 3 до 5 років

  У вказаній віковій категорії малюк більш усвідомлено підходить до процесу навчання, і готовий тренувати не тільки дихання, але і інші навички. Вам знадобиться лише дотримуватися таких вказівок.

  • Навчання в правильному місці. Неглибокий басейн відмінно підійде для тренувань. А ось у морі проводити навчання не рекомендується, тому що хвилі і солона вода можуть порушити ваші плани. Те ж стосується і річок, де для малюків вода буде дуже холодною, і до того ж непрозорою, що не викличе у дитини довіри. Заняття необхідно проводить на глибині до пояса або трохи вище, щоб юний плавець відчував себе в цілковитій безпеці. Рекомендована температура води від 25 до 25 градусів.
  • Ні екіпіровці. Не рекомендується використовувати круг, жилет і нарукавники. Вони лише заважають освоїти навик утримування тіла на воді, і вчиться дитина в такому випадку плавати, на противагу всім інструкціям.
  • Використовуємо окуляри. Окуляри - невід'ємний аксесуар для малюка, який навчається плаванню. У випадках, коли дитина не бажає використовувати окуляри, то потрібно спробувати змусити його це зробити в ігровій формі. Візьміть інші іграшки і відволічіть його, а через деякий час знову спробуйте одягнути аксесуар, переконавши плавця в його необхідності на особистому прикладі. Розкажіть йому про те, що вода прозора, і в окулярах він зможе побачити рибку в момент навчання.
  • Зачекайте, поки дитина освоїться в воді. Перш ніж починати уроки слід почекати, поки тіло звикне до води. Для досягнення визначеної мети дайте малюкові зайти хоча б по-коліно в воду, побризкайте на нього граючись, і відволікаючи дитину.
  • Відпрацювання опускання обличчя в воду. Тут також доведеться вдатися до ігор:
  • спочатку побризкати на дитину так, щоб кілька крапель потрапило їй на обличчя;
  • візьміть її на руки, і присядьте, змінюючи глибину так, щоб вода торкалася її губ;
  • киньте на дно кілька іграшок, щоб взяти їх можна було тільки після нирка, і попросіть чадо зібрати їх;
  • якщо маленький плавець сьорбне води, то не панікуйте, а поставтеся до цього спокійно, попросивши його зробити видих носом, щоб залишки води покинули носоглотку.
  • Видихи в воду. На цьому етапі знадобиться навчити малюка виконувати видих в воду. З огляду на те, що він вже трохи ознайомився з цим процесом при пусканні бульбашок, знадобиться закріпити навичку. Зробити це допоможуть стрибки і присідання з пункту вище. Крім того, можна попросити малюка набрати повітря, прикрити рот і сказати, щоб носом він протяжно видав звук "м-м-м".
  • Тримання на плаву. Можна скористатися двома вправами, які викликають захват абсолютно у всіх дітей. Це "зірочка" і "медуза".
  • Медуза. Дитина лягає на воду, а вам буде потрібно трохи підтримувати її під груди. Їй знадобиться розслабити все тіло, а головне шию, щоб стати схожою на медузу. Погляд спрямований на дно. Щоб вчити виконувати цю пропозицію без труднощів, найкраще запропонувати малюкові гру з пошуком морського скарбу. Для цього відмінно підійде неокуб, частини якого слід розкидати по дну і попросити дитину зібрати їх назад.
  • Зірочка. Маленький плавець повинен лягти на воду, а вам буде потрібно підтримувати його під груди. Йому необхідно розвести руки і ноги по сторонам, щоб прийняти вид морської зірки. Обличчя при цьому опущене у воду, а тіло і шия знаходяться в розслабленому стані.
  • Ковзання у воді. Саме час освоїти рух. Для досягнення мети відмінно підходить вправа "стрілочка". Малюка потрібно підтримувати під груди, а він в свою чергу повинен підняти руки вгору, а після м'яко лягти на воду з випрямленим тілом і розслабленою шиєю. Коли "м'який" прийом буде освоєний необхідно попросити, щоб дитина виконала його без сторонньої допомоги.
  • Правильні рухи ногами. У цьому кроці можна використовувати 2 стилі плавання: кроль і брас. Який краще підходить для конкретної дитини можна зрозуміти, попросивши її самостійно пропливти 1-2 метра, щоб подивитися, які рухи здійснюються їю на інтуїтивному рівні: махи або поштовхи. Сенс цієї процедури полягає у виконанні "стрілочки", з підключенням до процесу ніг.
  • Підключення рук. Якщо плисти кролем або брасом не виходить, то не потрібно вимагати чогось понад можливостей. Він може допускати помилки, і в такій ситуації краще всього спробувати запропонувати плавання по-собачому. Принцип не міняється, і рух слід починати з положення "стрілочка", підключаючи до роботи ноги з руками.
  • Правильне дихання. Правильний вдих і видих - важлива деталь в процесі плавання. Тому, після того як дитина навчиться базових елементів, потрібно навчити її піднімати голову і робити вдих без зупинки руху. Вдихати необхідно виключно ротом, щоб запобігти потраплянню води в носоглотку через ніс. Закріплювати навичку дихання також рекомендується в ігровій формі, запропонувавши маленькому плавцю зіграти в "рибку". Наприклад, "допитлива рибка", яка повинна зробити поштовх від бортика і доплисти до вас відстань в 1-3 метри, з опущеним у воду обличчям, а на другому етапі на прохання підняти голову без вдиху.

  Уроки для дітей від 5 років

  Починаючи з п'яти років, дітлахи більш усвідомлено підходять до уроків плавання. Вони слухають дорослих, і намагаються в точності виконувати всі їх рекомендації, відкладаючи в голові одержувані знання.

  По ходу уроків необхідно використовувати стандартну схему, яка вже наводилася по тексту вище, а також просити малюка зробити кілька вправ по 5-10 разів. До них належать такі:

  1. У басейні, глибина якого складає 30-40 см, юний плавець повинен впертися руками об дно і витягнутися в повний зріст. При цьому слід виконати затримку дихання на кілька секунд, а після повільно підняти обличчя, зробити вдих ротом і виконати дії в тому ж порядку вдруге.
  2. Вік від 5 років дозволяє запропонувати малюкові робити вправу з пункту 1, але спираючись об дно лише однією рукою.
  3. Тепер необхідно виконати ту ж вправу, але вже без рук.
  4. Необхідно зависнути в воді по тій же схемі з витягнутими вперед руками. Затримка дихання також становить від 5 до 10 сек. По закінченню зазначеного часового проміжку можна впертися руками об дно і виринути для вдиху.
  5. Дитина повинна відійти від бортика басейну на пів метра, повернутися до нього обличчям, зробити вдих, відштовхнутися від дна і почати ковзати вперед, витягнувши руки, і не піднімаючи голову на поверхню.
  6. До описаних в п'ятому пункті дій слід підключити ноги. При цьому стопи не потрібно витягати з води.
  7. На цьому етапі до вправи підключаються і руки. Головне, щоб вони не знаходилися під животом.
  8. Тепер потрібно попросити дитину зробити все з вправ, але вже спробувавши підняти голову на поверхню на 2-3 секунди. Видих при цьому здійснювати зовсім не обов'язково.
  9. Остання вправа - закріплення отриманих навичок. На цьому кроці дитині необхідно повноцінно поплисти в басейні, підключивши до процесу руки і ноги, а також не забуваючи здійснювати вдихи і видихи за допомогою рота.
 • Схожі статті